Iga kirjastaja jaoks on raamatu väljaandmisetapis kõige olulisem küsimus, kui palju koguseliselt trükkida. On lugusid, mis on mõeldud väikesele sihtrühmale lühikeseks ajaks – neid loetakse ja laiemas teadvuses ka unustatakse. Aga on raamatuid, mis rändavad läbi põlvkondade ja jõuavad sadade miljonite lugejateni. Neid loetakse erinevates keeltes, kultuurides ja vanusegruppides.
Enimmüüdud raamatutest rääkides on huvitav, kuidas lugejad soovivad mõnikord nimistusse paigutada raamatuid, mis neile endale väga meeldivad. Kui turundustrikke valdavad kirjastajad on lasknud raamatukaanele trükkida silmatorkavad tiitlid “New York Timesi menuk” või “Müünud üle miljoni eksemplari”, võib lugejale jääda mulje, et raamat, mida ta käes hoiab, on tõepoolest see kõige populaarsem (ja seega tasub ju osta!). Segaduse tekkimine on mõistetav, lõplikke müüginumbreid teada saada on üsna keerukas, sest eri jaemüüjad kasutavad lahknevaid metoodikaid ja ajalist vahemikku.
See aga ei takista raamatuentusiaste siiski proovimast. Allpool avaldame enimmüüdud raamatute esikümne, toetudes kirjandusuurijate allikatele. Olgu aga mainitud, et kõik religioosse, ideoloogilise, filosoofilise või poliitilise iseloomuga raamatute täpsed trükiarvud võivad olla ebausaldusväärsed, kuna seda tüüpi raamatuid on välja andnud paljud erinevad ja omavahel mitteseotud kirjastajad, mõnel juhul mitme sajandi jooksul. Paljude raamatute müügiandmed puuduvad, kuna enne müügikohaseadmete kasutuselevõttu põhinesid raamatute müügi- ja edasimüüginumbrid müüjate, väljaandjate või autorite endi hinnangutel. Kuigi USA andmed on saadaval alates 1940. aastatest, on võrreldavad arvud teiste riikidega dokumenteeritud alates 1990. aastatest Ühendkuningriigis, Kanadas ja Austraalias.
Piibel
Kõigi aegade enimmüüdud raamat on kristlik Piibel. On võimatu täpselt teada, mitu eksemplari on trükitud umbes 1500 aasta jooksul pärast selle sisu standardiseerimist, kuid piibliseltside 2021. aastal läbi viidud uuring näitab, et koguarv jääb tõenäoliselt 5–7 miljardi eksemplari vahele.
Enne trükipressi kasutuselevõttu oli Piiblite arv maailmas väga väike. Kuigi see oli kristlikus maailmas kõige levinum raamat, tähendas sellise mahuka raamatu käsitsi paljundamine tohutut aja- ja rahakulu. Kõiki osi sisaldavad väljaanded olid äärmiselt haruldased ja väärtuslikud.
Gutenbergi Piibli ilmumisele 1454. aastal järgnenud 50 aasta jooksul on Euroopa trükkalid hinnanguliselt tootnud 15 miljonit raamatut, millest enamik on Piiblid. 19. sajandi alguses asutatud piibliseltsid tellisid Piibleid tohutul hulgal, kuid jagasid neid oma kristliku missiooni raames tasuta või müüsid omahinna eest. 21. sajandil trükitakse Piibleid umbes 80 miljonit tükki aastas ja neid on tõlgitud enam kui 700 keelde.
21. sajandil trükitakse Piibleid umbes 80 miljonit tükki aastas ja neid on tõlgitud enam kui 700 keelde.
„Väike punane raamat”
Hiina Kommunistliku Partei juhi poliitiliste fraaside ja mõtiskluste kogu, mille koostas tema suur toetaja Lin Biao. Raamatu ülesandeks oli tugevdada Mao isikukultust: ajakirjandus kutsus kõiki inimesi üles juhinduma elus ja poliitikas sellest raamatust ja kõigile kaitseväelastele oli see kohustuslik lektüür. Müüginumbrid ulatuvad hinnanguliselt 900 miljonist kuni 6,5 miljardi trükitud köiteni. Raamatu mõju ei piiritlenud Hiinaga, vaid oli levinud ka teistesse sotsialistlikesse riikidesse.
Erinevad allikad viitavad üle miljardi ametliku köite väljaandmisele ainuüksi aastatel 1966–1969. Täna on omal ajal terve põlvkonna hiinlaste kohustuslikuks kirjanduseks olnud raamat taandunud turistidele pakutavaks suveniiriks.
Koraan
Koraan, mille müüginumbrid ulatuvad hinnanguliselt 800 miljonist kuni üle 3 miljardi eksemplarini, on islami püha raamat ja üks maailma austusväärsemaid tekste. See koostati 7. sajandi alguses ja trükiti esmakordselt araabia keeles 16. sajandil. Koraan on moslemite jaoks oluline ja püha nii vaimse juhatuse kui ka kirjandusliku olemuse tõttu. See pärineb ka Jumala suust prohvet Muhamedi kaudu ja on tõlgitud mitmesse teise keelde, olles seega lugemisvaraks paljudele inimestele üle maailma.
Bhagavadgītā (sanskriti keeles “Isanda laul”), tuntud ka lühendnimega “Gita”
Hinduistlik pühakiri, mida tunnustavad kõik hinduismi peamised suunad. Arvestades ühenduse International Society of Krishna Conciousness (ISKCON) laialdast haaret, on alates 1965. aastast levitatud enam kui 500 miljonit väljaannet.
Hinduistlik pühakiri, mida tunnustavad kõik hinduismi peamised suunad.
Miguel de Cervantes „Don Quijote”. Algselt nimega „El Ingenioso Hidalgo Don Quijote de la Mancha” (eesti keeles teatud ka kui „Mees La Manchast”)
Läbi aegade enimmüüdud üksikteos, mida on müüdud umbes 500 miljonit eksemplari. Kirjastaja Francisco de Robles trükkis selle kahes köites: esimese 1605. ja teise 1615. aastal. Seda peetakse lääne kirjanduse alustalaks ning paljud tuntud autorid on nimetanud romaani kõigi aegade parimaks ja maailmakirjanduse keskseimaks teoseks. Cervantese surma-aastapäeval, 23. aprillil, tähistatakse ülemaailmset raamatu ja roosi päeva.
Mormoni raamat
Mormoonide teine pühakiri Piibli kõrval. Esimest väljaannet trükiti 1830. aastal 5000 eksemplari. Aastaks 2000 olid järgijad levitanud 100 miljonit eksemplari. Ja 2023. aasta suveks oli see arv kahekordistunud. Nüüdseks on inimeste kätte üle maailma jõudnud üle 200 miljoni Mormoni raamatu eksemplari ja seda on tõlgitud 113 keelde, neist 92 täismahus teksti ja 21 osadena.
Charles Dickens „Jutustus kahest linnast”
Romaan, millelt pärineb tuntud avalause „Oli parim aeg, oli halvim aeg” ilmus 1859. aastal. Ajaloolise ilukirjandusliku teose sündmustik toimub Londonis ja Pariisis Prantsuse revolutsiooni ja sellele järgnenud julmuste ajal. Lugu räägib prantsuse doktorist Manette’ist, kes oli Pariisis vang ja vabastati Londonisse elama koos oma tütre Lucie ja tema abikaasaga.
Teost peetakse autori parimaks, kuna Dickens demonstreerib oma imelist võimet kujutada meeleolusid ja tundeid läbi keevalise, rõhutud rahva, kes on vägivallani viimise äärel. Lugu on adapteeritud filmideks, näidenditeks, kuuldemängudeks ja olles müünud üle 200 miljoni eksemplari, peetakse seda üheks olulisemaks popkultuuri mõjutajaks.
Antoine de SaintExupéry „Väike prints”
Kirjandusklassika, mis on alates 1943. aastast olnud järjepidevalt raamatusõprade lugemisvaras. Seda peetakse maailma tõlgituimaks ja loetuimaks teoseks lastekirjanduses. Lihtne jutustus räägib loo lapsest, väikesest printsist, kes reisib universumis tarkust kogudes. Raamatut on tõlgitud sadadesse keeltesse ja müüdud umbes 200 miljonit eksemplari.
Paulo Coelho „Alkeemik”
Originaalis kirjutatud portugali keeles ja avaldatud 1988. aastal, tõusis see sümboleid täis raamat kiiresti paljutõlgitud menukiks. Raamatu peateemaks on oma saatuse tundmaõppimine, kuigi mõningad teravkeelsed arvustajad märgivad, et selle teose puhul on tegemist pigem eneseabi, kui kirjandus. Klassifitseerimisest hoolimata on seda müüdud rohkem kui 150 miljonit eksemplari. Romaani tuumaks on juhtmõte: „Kui sa tõeliselt midagi soovid, sepitseb kogu universum vandenõu su soovi täitmiseks”. Autor on öelnud, et kirjutas romaani vaid kahe nädalaga, selgitades hiljem, et ta suutis sellise tempoga töötada, kuna lugu oli juba tema hinges kirja pandud.
Romaani tuumaks on juhtmõte: „Kui sa tõeliselt midagi soovid, sepitseb kogu universum vandenõu su soovi täitmiseks”.
J. R. R. Tolkien „Sõrmuste isand”
See fantaasia-eeposromaan koosneb kolmest köitest: „Sõrmuse vennaskond“, „Kaks torni“ ja „Kuninga tagasitulek“. Ilmunud aastatel 1954–1955 oli raamat algselt plaanitud välja anda ühe köitena, kuid paberidefitsiidi tõttu oli vaja trükkimist hajutada. Kirjutatud peamiselt II maailmasõja ajal ja müünud umbes 150 miljonit eksemplari, räägib see kaasaegse fantaasiakirjanduse põhiteos hea ja kurja, sõpruse ja ohverduste temaatikaist, mis kõnetab variatiivseid lugejaid. Tolkieni loodud fantaasiamaailm on inspireerinud arvukalt fännikirjandust, arvutimänge ja filmitööstust.
Müüginumbrid ei pea uue lugemisvaliku langetamisel olema mõjutajaks, aga millestki need siiski räägivad: lugudest, milles on jõudu jääda püsima. Võib-olla on mõni neist juba sinu riiulis? Miks mitte valida järgmine lugemine just sellest nimekirjast!
Viited:
- https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/best-selling-book-of-non-fiction
- https://et.wikipedia.org/wiki/Kultuurirevolutsioon
- https://www.jagranjosh.com/general-knowledge/top-10-bestselling-books-of-all-time-1734281518-1
- https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_books
- https://et.wikipedia.org/wiki/Don_Quijote
- https://www.thechurchnews.com/living-faith/2025/07/22/philippines-church-donations-helps-students-youth-schools-teachers/
- https://en.wikipedia.org/wiki/A_Tale_of_Two_Cities
- https://www.britannica.com/topic/The-Little-Prince
- https://en.wikipedia.org/wiki/The_Alchemist_(novel)
- https://wordsrated.com/lord-of-the-rings-stats/