24

juuli 2025
24.juuli 2025

REISISPIKKER I Läti reisijuht – kui tahad päriselt lõunanaabrite vabariiki avastada

Foto: Freepik

Kuigi Läti on suurele osale Eestist vaid paaritunnise autosõidu kaugusele, ei tea me oma lõunanaabritest ja nende kodumaast kuigi palju. Tegelikult on aga üle terve Läti avastamisväärseid kohti, mille kohta seni on infot jagatud vähe.

Kui eestlased Lätti satuvad, siis eelkõige külastakse pealinna Riiat ning kiidetakse selle arhitektuuri ja mõningast sarnasust Tallinnaga. Ajaloohuvilistel tasub kindlasti üle vaadata Suur gild, Strēlnieku plats ehk Laskurite väljak, Riia loss, kus asub Läti presidendi residents, Läti Ajaloomuuseum ja Daile teatriesine plats. Samuti asub Riias üks Euroopa vanimaid tsirkusehooneid, mida võib olla huvitav külastada ka pere noorematel liikmetel.

Foto: Freepik

Kuidas kõik need kohad üles leida? Et avastamine oleks lihtsam on Läti Kultuuriministeerium koondanud kogu vajaliku info ning 8 eri marsruuti veebilehele, kus on võimalik eesti keeles lugeda 73 taastatud ja uue kultuuri- ning looduspärandi objekti kohta Läti eri piirkondades ning kaardi abil need, kas läbi käia või autoga avastama suunduda.

Näiteks tasub ette võtta autoreis niinimetatud Liivi teel, mis on kaheksast teest pikim, pakub avastamiseks 21 eri paika ja ulatub välja Kuramaa rannikuni. Teel tasub peatus teha Eestile lähimas punktis Vidzeme rannikul, kus saab külastada Salacgrīva Kalurite pargi lava, jalgu sirutada jalutades Skulte rannal Lauču rändrahnust Vārzu rannani, uudistada Carnikava küla koos piirkondliku teaduskeskusega ja Neibāde parki Saulkrastis. Kuramaa poolel tasub peatuda näiteks Rojas, Kolkas, Dundagas, Ventspilsis ja Jūrkalnes. Üks uuemaid objekte on Ventspilsi mereäärse vabaõhumuuseumi multifunktsionaalne hoone. Mõisafännidel ei tasu mööda sõita Tukumsis asuvast Šlokenbeka mõisaansamblist, mis on ainus säilinud kindlustatud mõisakompleks Lätis.

Foto: Freepik

Kes on aga osa võtnud ajaloolisest Balti ketist, siis tasub veebilehel ette võtta nn Balti keti rada ja sõita piki seda. Põhiliseks vaatamisväärsuseks teel on Valmiera lossi varemed ja vana apteegihoone kompleks, kuid kindlasti on huvitav niisamagi vaadata, kus täpselt 1989. aastal kaks miljonit inimest käsikäes seisid.

Kes tahab aga ajas veelgi tagasi minna, siis Vidzeme piirkonnas asub Valguse tee, mis viib tagasi 14. sajandisse – seal tõlgiti esmakordselt piibel läti keelde ja loodi esimesed koolid. Tee hõlmab seitset unikaalset paika, sealhulgas Alūksne kitsarööpmelise raudtee jaama (Bānītis), kus külastajad saavad lahti pakkida kaasaegseid „pagasikaste“, et õppida tundma selle piirkonna ajalugu.

Koknese linnusevaremed

Kui on aga soov ette võtta pikem autoreis, siis Leedu piiri ääres asub nn Vabaduse tee marsruut, mis kulgeb mööda Läti läänerannikut ja hõlmab kaheksat paika. Jaakobi tee viib Kuldigast Jelgavasse läbi üheksa taastatud objekti. Daugava tee sümboliseerib ajaloolist veeteed, mis ühendas eri kultuure. Marsruudile jääb näiteks üks Läti suurimaid keskaegseid kindlusi –Koknese linnuse varemed. Māra tee viib Latgalesse, kus saab tutvuda Preiļi mõisakompleksi ja pargiga, viimase Euroopa bastion-kindlusega Daugavpilsis, ning Ludza keskaegse punastest tellistest linnuse varemetega, mis on nii linna sümbol kui ka üks Läti maalilisemaid paiku.