Viljandi pärimusmuusika festival toob neljale väli- ja kolmele siselavale üle 70 kontserdi ning pakub ligi 100 tasuta etteastet Rohelisel laval ja Sõprade Hoovis. Esmakordselt sünnib festivali südames pärandi- ja toiduala ning avalavastuses astuvad lavale taas TÜ Viljandi kultuuriakadeemia tudengid.
“Tänavuse pärimusmuusikapeo kunstiliseks sihiks on ühelt poolt pakkuda erksat ja sütitavat oma- ja muude rahvaste köitvat tantsumuusikat ning teisalt pöörata tähelepanu nende rahvaste kultuuridele, kes on olnud sunnitud oma kodumaalt lahkuma,” sõnab festivali pealik Ando Kiviberg. “Oleme taaskord astunud sammukese lähemale oma kohalikule rahvale ning lisanud vaba ligipääsuga tegevuspaiku, kus eheda pärimusmuusika nautimise eest piletiraha ei küsita.”
Programmis on esinejaid Aserbaidžaanist, Itaaliast, Katalooniast, Lätist, Malist, Mani saarelt, Norrast, Põhja-Makedooniast, Soomest, Šotimaalt, Ukrainast, Ungarist ja Eestist. Festivali programmijuhi Tarmo Noormaa sõnul on tänavu kavas erakordselt palju kodumaiseid artiste, kellest enam kui pooled jõudsid põhiprogrammi läbi ideevooru kandideerimise.
Festivaliks luuakse mitmeid eriprojekte ja esmaettekandeid. Paabel tuleb uue kavaga „Maast lahti“, Regina Mänd pakub vaatamiseks terviku, mis kannab nime „Kummardus Pärnumaa viiuldajatele“. Samuti Lõõtsanøøbid & Vennaskond kavaga “Maast lahti ja merele!”, Estlager Trio “Külapillimehi otsides”, Nikns Suns 20 „Folk rokib, raisk!“, Cätlin Mägi ja TÜ VKA, EMTA, MUBA ja Heino Elleri Muusikakooli õpetajad ja õpilased “Oma lugu otsides” kavaga.
“Kodumaistest artistidest tooksin välja veel meie enda produtseeritud Eesti Etno ja Noorte Etno, Noorte pärimusbändide konkursi vanema vanuserühma võitja Trifoori ja Vabariigi Pillimees Toomas Valgu kontserdid,” täiendas Noormaa ning lisas, et alati on festivali juurde kuulunud ka rahvusvahelised koostööprojektid. Sel aastal on nendeks Eva Väljaots & Arja Kastinen (Eesti/Soome), Cätlin ja Marko Mägi koos Finlay MacDonaldi ja Ali Huttoniga (Eesti/Šotimaa), Musica Borealis (Eesti/Itaalia).
Paljud põnevad artistid, keda ei leia põhiprogrammi nimekirjast, astuvad üles Tantsumajades, Sõprade Hoovis ning Rohelise laval. Mõned näited: Duo Jõnks, Estpipes Trio, Lyfolka, Leelokoor „Värska naase“, Humin. “Festivali tantsulist suunist silmas pidades on mul hea meel tutvustada Eesti publikule Džambo Aguševi Orchestrat Makedooniast ja ansamblit Imar Šotimaalt,” märgib Tarmo Noormaa.
Tasuta alad on tänavu senisest suuremad ja paremini ligipääsetavad. Vabaduse platsile ja Mõisaparki kerkib pärandi- ja toiduala. Mullu suurt huvi pälvinud vanalinna ala Lossi tänaval on tänavu poole suurem ja toob kokku Eesti disainerid, käsitöölised ja toidupakkujad.
- Festival algab neljapäeval, 24. juulil kell 13 Kaevumäel TÜ VKA koreograafia- ja lavastajatudengite loodud lavastusega.
- Kell 12.30 algavale rongkäigule on oodatud kõik linlased ja külalised.
- Sissepääs avamisele on tasuta.