15

juuli 2025
15.juuli 2025

NÕUANDED RAAMATUST I Toivo Niiberg annab nõu, kuidas stressi maandada – stressist vabaneda pole võimalik

Monika Kuzmina

GoodNews looja

Urve Vilk

Toimetaja

Liina Kumm

Toimetaja

4 min
Raamat "Ela ja küsi". Foto: GoodNews, Karen Härms

Stress, mis on maakeelde tõlgituna pinge, on elu osa, millest vabaneda pole võimalik. Seega tuleb Toivo Niibergi sõnul inimesi õpetada mitte stressist vabanema, vaid stressi maandama.

Inimesi tuleb õpetada mitte stressist vabanema, vaid stressi maandama.

Stress pole üdini halb

Stress pole üdini halb, kirjutab Toivo Niiberg ramatus ”Ela ja küsi!“, mis on justkui isiklik „tark mees taskus“, sisaldades 500 põnevat küsimust, mis on autorile esitatud tema loengutes ja seminarides. Stress aitab ellu jääda, väljakutseid vastu võtta, rohkem pingutada, motiveerida ja areneda. Trauma või pikaajalise stressi korral, kui toetav abi puudub, kahjustavad aga stressireaktsioonid ajustruktuure, mistõttu stressi tagajärjed on elukestvad.

Trauma või pikaajalise stressi korral, kui toetav abi puudub, kahjustavad aga stressireaktsioonid ajustruktuure, mistõttu stressi tagajärjed on elukestvad.

Tööstressi määravamateks teguriteks on ülekoormus

Uuringud on Niibergi sõnul näidanud, et tööstressi määravamateks teguriteks on ülekoormus, see, et töö ei vasta õpitud oskustele ja võimetele, töö pole piisavalt iseseisev, rolliootused on segased (pole selge, mida ametialaselt oodatakse ja loodetakse), puudub piisav tunnustus ja puudub võimalus arenemiseks. Mõjutavad ka halb mikrokliima ja sageli suur vastutus.

Perestress tekib ootuste ja väärtuste konfliktist

Perestressi tekkel on määravateks teguriteks uuringute järgi ootuste konflikt, väärtuste konflikt, liigne seotus põlvkondade (tuumperede) vahel või selle täielik puudumine, ebaühtlane töökoormus, kolmnurgastamised, vaikelud ja probleemide eitamine, armukadedus, abieluvälised suhted ehk truudusetus, laste olemasolu (pea 25-30% peretülidest põhjustavad lapsed ja arusaamatused nende arendamisel-kasvatamisel) jne.

Toivo Niiberg annab lisaks 12 soovitust halva stressi vastu.

Seda tee kindlasti:

  • Püüa ennast võtta sellisena, nagu sa oled, ja veidike paremanagi.
  • Loe läbi mõni nõuanderaamat tervislikust toitumisest, unest, suhtlemisest, enesekehtestamisest.
  • Hakka tegema mõõdukat füüsilist trenni; mõistust turguta ristsõnade lahendamise, võõrkeele õppimise või enesetäiendamisega.
  • Veeda rohkem aega oma lähedaste ja sõpradega. Hoolitse lähedus- ja sõprussuhete eest, sest inimeste vahel pole midagi iseenesest püsivat.
  • Põgene umbsest toast loodusesse,
  • Püüa teha üks heategu päevas, kasvõi õige pisike.
  • Tea, et eksimine on inimlik ja eksimustest tuleb targu õppust võtta.
  • Püüa oma unistusi ellu viia, sest teised seda sinu eest ei tee.
  • Heida magama teadmisega, et homne päev, tulev nädal, saabuv kuu ja eelolev aasta lihtsalt peavad praegusest paremad olema.
  • Püüa oma veidi naljakale peegelpildile hommikul naeratada ning oh imet, ta naerab sulle vastu!

RAAMATUST LÄHEMALT: Toivo Niibergi „Ela ja küsi!“ on justkui isiklik „tark mees taskus“, kes annab nõu, mis kasulik ja lihtsasti rakendatav. Raamatus käsitletakse teemasid, mis on aktuaalsed inimese kogu elukaare jooksul alates enesekehtestamisest kuni väärikalt vananemiseni. Raamatu autor on hinnatud õppejõud ning psühholoog, lisaks sadade raamatute autor või kaasautor. „Ela ja küsi!“ on aga esimene teos, mis annab edasi hinnatud terapeudi ja koolitaja teadmisi niivõrd mitmekülgselt. „Ela ja küsi!“ sisaldab 500 põnevat küsimust, mida on Toivo Niibergile esitatud tema loengutes ja seminarides. Raamatusse on oma tee leidnud ka Ivo Ivari muhedad mõtteterad.

RAAMATU SAAB TELLIDA: Kirjastusgoodnews.ee