22

juuli 2025
22.juuli 2025

Loomeettevõtted üle Eesti läbisid esmakordse digitaliseerimise programmi

Foto: Freepik

Ida-Virumaal lõppes üle-eestiline loomeettevõtjatele suunatud digitaliseerimise programm, millest võttis osa 160 meeskonda.

Programmi asutaja ja eestvedaja Jelena Žovnikova selgitas, et projekti eesmärgiks oli toetada loomeettevõtjaid üle Eesti digitaalsete tööriistade kasutamisel toodete ja äri arendamiseks. “Programmi eesmärgiks oli, et osalejad saaksid mitte ainult õppida digitaliseerimise põhimõtteid, vaid ka alustada oma digitaliseerimise teekonda. Mul on väga hea meel, et paljud osalejad on programmi ajal jõudnud ka reaalsete tulemusteni ning võtnud kasutusele enda jaoks uued tööriistad ja tehnoloogiad,” ütles Žovnikova.

Programmi eesmärgiks oli, et osalejad saaksid mitte ainult õppida digitaliseerimise põhimõtteid, vaid ka alustada oma digitaliseerimise teekonda.

Programm Digital Transformation for Creative Entrepreneurs algas mullu novembris ning oli suunatud loomeettevõtjatele, kes soovisid oma äritegevust tõhustada ja arendada digitaalsete lahenduste rakendamise abil. Osalejatele pakuti digilahenduste kasutuselevõtul praktilisi teadmisi, mentorlust ning ekspertide tagasisidet.

Kokku võttis programmi kahest voorust osa 160 meeskonda ning esindatud olid nii Harjumaa ja Ida-Virumaa kui ka Tartumaa, Raplamaa, Põlvamaa ja teiste maakondade loomemeeskonnad ning iduettevõtted. Programmis osalejad esindasid selliseid loomevaldkondi nagu moe- ja veebidisain, veebilahenduste ja -platvormide loomine, 3D printimine ja tehisintellekti arendus aga ka turism, käsitöö, muusika, ürituste ja haridusprojektide korraldamine.

Programmis osalenud Ida-Virumaa ettevõtja ja programmeerija Denis Orlov tõi välja, et materjalide ja mentorite tase oli väga kõrge. “Iduettevõtluse ja programmeerimise valdkonnas olen tegutsenud kaheksa aastat, kuid tootejuhtimise kohta sain teada väga palju uut. Lisaväärtust andis ka grupis töötamine – nii on ebaõnnestumisi kergem üle elada ning on ka mõttekaaslasi, kellega jagada edu.”

Programmis osalemine oli soovijatele tasuta ning projekti läbiviimist toetas Startup Estonia. Startup Estonia regionaalse iduettevõtluse projektijuht Elina Dubova sõnul on loomevaldkonnas tegutsemine hetkel väga populaarne üle Eesti. “Paljudel alustavatel ning mikro- ja väikeloomeettevõtjatel on paraku puudulikud teadmised digitaliseerimise ja kaasaegsete tehnoloogiate kohta, mistõttu kannatab ka nende efektiivsus ja konkurentsivõime. Seega meie eesmärgiks oli toetada loomeettevõtjaid nende äride tõhustamisel, leevendades samal ajal inimlikke hirme uute tehnoloogiate kasutuselevõtu ees. Loodetavasti andis programmis osalemine selle vilistlastele julgust ja uusi teadmisi ning see omakorda annab tõuke ettevõtete arenguks ja kasvuks,“ märkis Dubova. Ta märkis, et programmi vilistlased saavad oma äri arendamist jätkata ka teises nii Ida-Virumaal kui ka mujal Eestis tegutsevates kiirendites.

Meie eesmärgiks oli toetada loomeettevõtjaid nende äride tõhustamisel, leevendades samal ajal inimlikke hirme uute tehnoloogiate kasutuselevõtu ees.

Žovnikova avaldas lootust, et programmi läbinud loomeettevõtjad ja iduettevõtted hakkavad oma äri arendama teadlikumalt, olles positiivseks eeskujuks ka teistele. “Mul on hea meel, et taoline algatus toimus just Ida-Virumaal ning kohalike osalejate tase tõestas, et Ida-Virumaal on võimalik arendada edukaid ettevõtteid. Selleks ei pea sõitma pealinna või välismaale,” märkis Žovnikova ning lubas, et oodata on ka programmi jätku.