Veebruaris liitus Euroopa Kliimapaktiga Eestist viis uut saadikut, kes tegutsevad erinevates valdkondades nagu digilahendused, kunst, toidusüsteemid, ringmajandus ja kliimapoliitika. Saadikud töötavad vabatahtlikena, et suurendada kliimateadlikkust, kaasata kogukondi ja pakkuda praktilisi lahendusi keskkonnaprobleemidele. Uued liikmed toovad võrgustikku nii teaduspõhiseid teadmisi, loovust kui ka kogukonnatöö kogemust ning tegutsevad eesmärgiga toetada kliimaneutraalse ja kestliku ühiskonna kujunemist. Lisaks liitus kliimapaktiga partnerina Fab City Global Initiative, mis keskendub kohaliku tootmise ja linnade kestlikule arengule. Euroopa Kliimapakt ühendab üle 800 saadiku, et kiirendada kliimategevust ja toetada kestlikku tulevikku.
See kokkuvõte on loodud tehisaru abil. Tulemuses võib esineda ebatäpsusi, seetõttu soovitame lugeda ka täismahus artiklit. Tagasiside: info@goodnews.ee.
Veebruaris liitus Euroopa Kliimapakt kogukonnaga Eestist viis uut saadikut, kelle tegevus katab mitmekesiseid valdkondi alates digilahendustest ja kunstist kuni toidusüsteemide, ringmajanduse ning kliimapoliitikani. Kliimapakti saadikute eesmärk on suurendada kliimateadlikkust, kaasata kogukondi ning pakkuda praktilisi lahendusi keskkonnaprobleemidele.
„Kliimategevus vajab üha enam eri valdkondade koostööd ja uusi lähenemisi. On rõõm näha, et kliimapakti võrgustikuga liituvad inimesed, kes toovad kaasa nii teaduspõhise teadmise, loovuse kui ka praktilise kogukonnatöö kogemuse. Nende tegevus aitab muuta kliimateemad inimestele arusaadavamaks ja igapäevaeluga seotumaks,“ ütles Euroopa kliimapakti koordinaator Eestis, Eliisa Saksing.
Kliimapakti saadikud valib avatud konkursi kaudu Euroopa Komisjon ning nad tegutsevad vabatahtlikena, viies ellu algatusi, mis toetavad kliimaneutraalse ja kestliku ühiskonna kujunemist.
Uute saadikute seas on tehnoloogiavaldkonnas tegutsev Liina Freivald, kes arendab Microsoft platvormilahendusi ning keskendub organisatsioonide digiarengule ja muutuste juhtimisele. Tal on pikaajaline kogemus keerukate protsesside lihtsustamisel ja kogukondade kaasamisel. ning kliimapakti saadikuna soovib ta aidata muuta kliimateemalised otsused arusaadavaks ja praktiliselt rakendatavaks nii organisatsioonide kui kogukondade tasandil.
Kliimamuutused ei ole ainult küsimus sellest, millist energiat me kasutame, vaid ka sellest, kui palju ja milliste piiride arvelt.
„Liitusin kliimapakti saadikute võrgustikuga, sest usun, et kliimateemad vajavad vähem vastandumist ja rohkem toimivaid kokkuleppeid. Mind huvitab, kuidas keerulised otsused saaksid olla arusaadavad, õiglaselt kokku lepitud ja päriselt ellu viidud – nii organisatsioonides kui kogukondades. Kliimamuutused ei ole ainult küsimus sellest, millist energiat me kasutame, vaid ka sellest, kui palju ja milliste piiride arvelt. Kliimapakti saadikuna tahan aidata kaasa selgematele ja õiglasematele kokkulepetele, mis lähtuvad nii kohalikust elukeskkonnast kui ka planeedi ökoloogilistest piiridest,“ selgitas Freivald.
Kunsti ja visuaalse kommunikatsiooni valdkonda esindab Piret Räni, kes töötab illustraatori ja visuaalsete kokkuvõtete loojana ning on aastaid panustanud looduskaitsesse. Oma tegevuses ühendab ta loovuse ja teaduspõhise info, et tuua kliima- ja loodusteemad laiema publikuni näituste, visuaalsete materjalide ja haridusprojektide kaudu.
“Me kõik peame nõudma teaduspõhist poliitikat, mis suunab inimtegevuse planetaarsete piiride sisse tagasi. Ilma looduse kaitseta ning loodusele jäetud ala suurendamiseta ei ole kliimamuutuste leevendamine võimalik. Soovin kunstnikuna oma tegevusega ühiskonda targemaks muuta, mu vahendiks on näitused ja õppematerjalid,” ütles Räni.
Saadikute võrgustikuga liitus ka Ave Porkon, kes õpib psühholoogiat Tartu Ülikoolis ning tegeleb aktiivselt toidupäästmise kogukonna arendamisega. Ta korraldab avalikke toidujagamisi, räägib toiduraiskamise vähendamisest ning kasutab psühholoogia teadmisi, et toetada kestlikumaid tarbimisharjumusi.
Ettevõtete kestlikkuse ja ringmajanduse teemadele keskendub Katrin Jõgi, kes töötab jätkusuutlikkuse ja kvaliteedijuhtimise valdkonnas ning on varasemalt tegutsenud ELi biomajanduse noortesaadikuna. Tema eesmärk on aidata organisatsioonidel liikuda strateegilistest lubadustest mõõdetavate kliimatulemusteni.
Pikaajalise kogemusega kliima- ja energiapoliitika eksperdina liitus võrgustikuga Valdur Lahtvee, kes on üle 30 aasta tegutsenud analüütiku, nõustaja ja koolitajana nii Eestis kui ka Läänemere piirkonnas. Kliimapakti saadikuna soovib ta tugevdada kliimateadlikkust ning toetada kogukondade valmisolekut kliimamuutustega kohanemisel.
Lisaks uutele saadikutele liitus kliimapaktiga partnerina ka Fab City Global Initiative, mida esindab Eestis Lauri Lõugas. Rahvusvaheline algatus keskendub kohaliku tootmise, ringmajanduse ja linnade kestliku arengu edendamisele.
Varasemad kliimapakti saadikud Eestis
Seni on Eestis kliimapakti saadikutena tegutsenud Hanah Lahe, Mihkel Kangur, Deivi Org, Andres Jaadla ja Mark Skljarov, kes kõik on oma tegevusega panustanud kliima- ja keskkonnateemade edendamisse poliitika, teaduse, ettevõtluse ja kultuuri kaudu. Aasta tagasi liitusid kogukonnaga ka Katarina Papp, Airiin Vaasa, Heidi Solba ning Helen Orav-Kotta, kelle tegevus keskendub vastavalt ringmajandusele, metsandusele, käitumisharjumuste muutmisele ning mereökosüsteemide kaitsele. Partnerorganisatsioonina lööb eelmisest aastas kaasa ka World Cleanup Day.
- Euroopa Kliimapakt ühendab inimesi ja organisatsioone üle Euroopa, et kiirendada kliimategevust ning toetada kestliku tuleviku kujundamist. Praegu tegutseb võrgustikus üle 800 kliimapakti saadiku.



