Plaanid minna poodi ühe asja järele, ent lahkud ikka pungil kotiga? Millises olukorras on emotsionaalne ostlemine probleem ning kuidas emotsioonioste vältida, räägib Citadele panga ekspert.
- Samm-sammult eelarvestajaks.Emotsiooniostlejatel on tihti raskusi oma eelarvest kinni pidamisega, mis aga ei tähenda, et eelarvet looma ei peaks. “Tasub alustada sellest, et vaadata üle oma kulud ning kategoriseerida need ära. Seejärel võib proovida luua eelarve, kus mõnes kategoorias oma kulusid vähendad. Liiga rangest eelarvest on raske kinni pidada ning see võib luua lisastressi,” ütles Hakiainen. Samal põhjusel ei tasu ostlemist kohe nulli tõmmata, vaid hoopis planeerida selle jaoks kindel summa.
- Tea, mida sa tunned. Oluline on arendada ka oma emotsionaalset intelligentsust, et ära tunda, mis täpselt ostlema ajendab ning osata selle emotsiooniga tegeleda. Sellisel puhul võib kasuks olla ka psühholoogiga rääkimine, kes aitab emotsioone lahti mõtestada ning leida viise, kuidas nendega tegeleda.
- Leia asendustegevus. “Mine jalutama, korista kappi või kodu. See aitab korraks muule keskenduda ning ka ostlemist ajendavat emotsiooni piirata,” selgitas Hakiainen. Samuti aitab tema sõnul 24 tunni reegel: kui näed midagi, mida tahad osta, siis lükka selle ostmist ööpäeva jagu edasi. “Sel juhul inimene otseselt ei keela endale ostu, aga tõenäoline on, et 24 tunni jooksul kaob emotsioon ning soovitud ese ei tundugi nii kutsuv,” sõnas Citadele panga esindaja.
- Hoia kaardil kindlat summat raha. Hea on pangakaardile jätta näiteks nädalaks vaja minev rahasumma. See aitab paremini eelarvest kinni pidada.
- Lülita välja veebimaksed.Veebikaubamajadesse saab kaduda ka diivanilt lahkumata. Eurostati andmetel ostis 2024. aastal 77% internetikasutajatest veebis endale tooteid ja teenuseid. Veebimaksete välja lülitamisega vähendad võimalusi emotsiooniostude tegemiseks.
- Ära pelga abi küsida. Kui tunned, et oled sattumas rahalistesse raskustesse, siis pea nõu oma panga või võlanõustajaga.