12

juuli 2025
12.juuli 2025

Aknelise nahaga inimene ei tohiks suvel olla päikesekreemita

Foto: Freepik

Suvi toob endaga päikese, soojuse ja rohkem liikumist värskes õhus. Lämbe aeg võib olla aga katsumuseks juba aknest vaevatud nahale. Kuidas hoolitseda naha eest nõnda, et enesekindlus säiliks, selgitab apteeker.

Füüsiline aktiivsus või ka lihtsalt ülikuumad suveilmad kutsuvad esile keskmisest tõsisemat higistamist. „Higistamine, soojus ja UV-kiirgus mõjutavad nahka märgatavalt – eriti nende jaoks, kellel juba esineb aknet,“ sõnab Võru Rimi Benu apteegi farmatseut Helina Kivi. „Higi iseenesest pole akne põhjustaja, kuid koos rasu, surnud naharakkude ja mustusega võib see ummistada poore,“ jätkab ta, tuues ühtlasi välja, et kui näonahk juba kannatab akne all, tuleb liighigistamise korral pöörata erilist tähelepanu õigele puhastamisele. Vastasel juhul võib põletik süveneda.

Higi iseenesest pole akne põhjustaja, kuid koos rasu, surnud naharakkude ja mustusega võib see ummistada poore.

Õige näohooldus tähendab regulaarset näonaha puhastamist. Tihtipeale võib tekkida kiusatus proovida erinevaid nippe ja trikke, mida internet pakub, kuid see võib nahka hoopis veel rohkem ärritada. „Näonahka ei tohi ülemäära pesta, kuna see kahjustab naha kaitsekihti. Kahest korrast päevas piisab,“ toonitab farmatseut Kivi. „Kui talvel vajab nahk rohkelt niisutust ja kaitset külma eest, tuleb suvisel ajal kasutada kergemaid, mittekomedogeenseid tooteid. Põhirõhk olgu rasueritust kontrollivatel toodetel. Sellised tooted on näiteks niisutajad, mis sisaldavad tsinki või niatsinamiidi,“ nimetab farmatseut erinevaid lahendusi.

Foto: Freepik

Võitlus vistrike vastu algab õigest riietusest

Suvisel ajal võivad ka muidu akne käes mittevaevlevad inimesed avastada enda kehalt erinevaid vistrikke või muid moodustusi. „Suvekuumuses on aknele eriti vastuvõtlikud selg ja rindkere, kuna need piirkonnad on sageli riietega kaetud ja higistavad seetõttu tugevamalt. Reaktsiooni muudavad ägedamaks kitsad ja sünteetilised riided,“ sedastab farmatseut.

Suvekuumuses on aknele eriti vastuvõtlikud selg ja rindkere, kuna need piirkonnad on sageli riietega kaetud ja higistavad seetõttu tugevamalt. Reaktsiooni muudavad ägedamaks kitsad ja sünteetilised riided.

Soojaga täheldavad paljud, et nende tuharatele tekivad vistrikke meenutavad follikuulid. Nende puhul pole aga tegemist aknega, vaid hoopis karvanääpsude põletikuga. Murest aitab lahti saada õrnatoimeline pesuvahend, millega tuleks pesta nägu üks kuni kaks korda päevas. „Kui ainult pesuvahend ei aita, on arukas pöörduda apteeki, et apteekri abiga leida sobiv hooldustoode,“ räägib ekspert. Ta lisab, et antud vahend võiks sisaldada salitsüül- või glükoolhapet.

Suured, kuid välditavad vead võitlusel aknega

Vistrik näol võib tekitada peeglisse vaadates ebakindlust, mistõttu võib pähe tulla uitmõte sellest pigistades lahti saada, kuid see lähenemine teeb pigem halba kui head. „Valusaid ja koledaid vistrikke kiputakse tihtipeale ise pigistama, kuid selline tegutsemine võib kaasa tuua sügavama põletiku ning jätta nahale pikaks ajaks armid,“ manitseb farmatseut.

Suvel on päikesekaitse oluline iga nahatüübi puhul. „Aknelise nahaga inimene ei tohiks mitte kunagi kodust väljuda päikesekreemita,“ rõhutab Kivi. „Probleemse naha puhul on oluline kasutada mittekomedogeenset päikesekaitset, kergemat kreemi, geeli või vedelikku. Samuti sobivad mineraalseid päikesekaitsevahendid, mis sisaldavad tsinkoksiidi või titaandioksiidi. Need on soovitatavad eriti tundlikule ja aknelisele nahale,“ loetleb farmatseut, tuues välja, et võitlusel akne vastu tasub vältida õlisid sisaldavaid ja väga rasvase koostisega tooteid, mis võivad poore ummistada.

Foto: Freepik

Abi saab ka loodusest

Võitlust aknega on võimalik lisaks eelmainitud meetoditele toetada ka looduslike vahenditega. „Üks levinumaid naturaalseid abivahendeid on teepuuõli, mis on antibakteriaalsete omadustega. Seda tuleb aga enne nahale kandmist lahjendada,“ tutvustab Kivi looduslikku lähenemist. „Soovitan ka rahustavat ja põletikuvastast aloe vera geeli ning savimaske, mis eemaldavad pooridest liigse rasu,“ lisab ta. Farmatseut manitseb siiski inimesi looduslike vahendite kasutamisel enda nahka jälgima, sest mõningate nahatüüpide puhul võivad naturaalsed tooted kutsuda esile ärritust.

Soovitan ka rahustavat ja põletikuvastast aloe vera geeli ning savimaske, mis eemaldavad pooridest liigse rasu.

Suvine aknehooldus nõuab teadlikkust ja tasakaalu. Võtmeteguriteks on liigse higistamise vältimine ja rasu tekke kontrollimine. Abiks on ka naha rahustamine ja korralik päikesekaitse. Vältides levinumaid vigu ning valides õiged tooted, saab ka suvel hoida naha puhtana ja tunda end enesekindlalt.